W dzisiejszym świecie, kiedy czas jest na wagę złota, poszukiwanie skutecznych i efektywnych metod treningu nabiera szczególnego znaczenia. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań, które zdobywa coraz większą popularność, jest trening EMS. Ale co to takiego i jak działa? W tym artykule odkrywamy tajniki tej fascynującej metody treningowej i omawiamy najważniejsze zagadnienia z nią związane.

Co to trening EMS?

Trening EMS to metoda treningu, która wykorzystuje impulsy elektryczne do intensywniejszego stymulowania mięśni. Podczas sesji treningowej ćwiczący (ćwicząca) nosi specjalny strój z elektrodami, które je wysyłają. Główne zalety treningu EMS to:

  • skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie pełnej sesji treningowej,
  • efektywniejsze zaangażowanie mięśni,
  • redukcja obciążenia stawów.

Elektrostymulacja mięśni jest często stosowana w celu poprawy siły mięśniowej, wytrzymałości i kondycji fizycznej. W niektórych przypadkach jest także wykorzystywana w procesie rehabilitacji po kontuzjach lub w celu złagodzenia bólu mięśniowego i stawowego. Pomimo że koncentruje się na stymulacji mięśni, może także korzystnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy poprzez poprawę krążenia krwi i wydolności serca.

Jak wyglądają ćwiczenia w kombinezonie EMS?

Trening EMS składa się z kilku podstawowych kroków.

1. Na samym początku ćwiczący przebiera się w specjalny strój treningowy, który jest wyposażony w elektrody.

2. Trener dostosowuje urządzenie EMS, określając odpowiednią intensywność i częstotliwość impulsów elektrycznych na podstawie indywidualnych potrzeb i umiejętności osoby trenującej.

3. Podczas treningu wykonywane są różnego rodzaju, stosunkowo proste ćwiczenia, takie jak przysiady, pompki czy unoszenie nóg, przy jednoczesnej stymulacji mięśni impulsami elektrycznymi.

4. Sesja trwa zazwyczaj około 20 – 30 minut. Odpowiada to 1 – 2 godzinom klasycznej aktywności na siłowni.

W czasie trwania ćwiczeń trener personalny na bieżąco śledzi postępy i dostosowuje parametry impulsów, jeśli to konieczne. Po zakończeniu aktywności zazwyczaj zaleca się krótką sesję rozciągania mięśni i odpoczynek. Aby osiągnąć najlepsze wyniki, trening EMS należy wykonywać regularnie, na przykład 1 – 2 razy w tygodniu, w zależności od celów treningowych. W przypadku regularnych sesji pierwsze efekty mogą być widoczne już w czasie 4 – 6 tygodni.

Jak przygotować się do treningu EMS?

Przygotowanie do treningu EMS obejmuje kilka kroków, które pomogą zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo tego rodzaju aktywności. Jednym z ważniejszych jest konsultacja z trenerem, który w  razie wątpliwości może skierować do lekarza, na konsultacje czy badania. Trening EMS nie jest bardziej skomplikowany niż tradycyjny siłowy, warto jednak pamiętać, aby odbywał się pod nadzorem wykwalifikowanego trenera, który pomoże dostosować jego intensywność do indywidualnych potrzeb.

Odzież, w której odbywa się trening, to specjalistyczny strój, który zapewnia Studio Treningowe, nie musisz przynosić swoich sportowych ubrań, możesz też ćwiczyć w samych skarpetkach.  Jak widzisz trening EMS nie wymaga wyjątkowego przygotowania, nie musisz kupować profesjonalnych butów do ćwiczeń czy stroju :)

Skóra przed treningiem powinna być czysta i sucha, dlatego nie należy używać balsamów czy kremów tuż przed treningiem, ponieważ mogą one zmniejszyć przewodnictwo elektryczne. Warto zjeść lekki posiłek przed ćwiczeniami, na około 1- 2 godzin przed ich rozpoczęciem, oraz odpowiednio się nawodnić.